a gép az űrben, mint hal a vízben

SRFA a legnagyobb találmány a tranzisztor óta

2016/08/29. - írta: lokkoL

internet archívum: http://edition.cnn.com/2048/10/23/tech/innovation/srfa-the-greatest-invention-since-transistor
megjelenés: 23.10.2048. - A Szingularitás létrejötte előtt 100 évvel (a szerk.)

Az MIT nanotechnológiai kutatórészlegének vezetője Frederick Steinmann és több száz fős csapata három Nobel-díjat söpört be, amiért először sikerült önreprodukcióra képes fullerén alapú nanogépet építeniük.

A kémiai, a fizikai, és az orvosi Nobel-díjat is elnyerő találmányt a tudományos közélet egyhangúan az utóbbi 100 év legnagyobb technikatörténeti mérföldkövének kiáltotta ki, utalva ezzel a tranzisztor 1948-as feltalálásra. De míg a tranzisztor valódi jelentősége csak évtizedekkel később vált nyilvánvalóvá, addig az SRFA - Self Replicated Fullerene Assembler - amit a MIT-n csak "őstojás"-ként emlegetnek, már ma olyan technológiai forradalmat vetít előre, amit pár éve még a távoli jövő sci-fijének gondoltunk volna.

Mi sem mutatja jobban mekkora igény volt erre az áttörésre, hogy a 20 évbe és 23 milliárd dollárba kerülő tudományos projektet túlnyomó részt magáncégek finanszírozták. A nanotechnológiát gyakorlatban először sikeresen alkalmazó gyógyszeriparon túl a mikroelektronika, az építőipar, a bányászat, és a szárnyait egyre szélesebbre táró űripar is jelentős figyelmet fordít az MIT őstojásából kikelő merőben új lehetőségekre.

A projekt költségeinek legnagyobb részét a kvantumszámítógépek kutatás-fejlesztése vitte el. Nélkülük nem sikerült volna belátható időn belül megtervezni a mindegy 42 ezer szénatomból álló szerkezetet, ami a fullerén szálak gyártása és modulálása révén képes akár önmaga pontos mását is megalkotni.

A kutatók hangsúlyozzák, hogy a technológia teljesen biztonságos. Nem kell tartanunk tőle, hogy a "nanogépek felzabálják a világunkat". A SRFA csak nagyon speciális körülmények között képes az önreprodukcióra. Majdnem 5000 Celsius fokra hevített nagy tisztaságú szén-atmoszféra alá helyezve, a szerkezet megfelelő érintkezési pontjain betöltött programmal hajtja végre ezt az igen komplex műveletet. Természetes körülmények közt az SRFA biztosan inaktív.

Eddig egy fullerén gyártására alkalmas nanogép elemeinek szintetizálása és összeszerelése több hónapba, és legalább 30 millió dollárba került. Mától minden egyes SRFA 15 másodpercenként képes előállítani egy újabb SRFA-t szinte ingyen. Az ebből eredő technológiai potenciál szinte korlátlan. A rák általános ellenszerétől, a teljes sejtszintű regenerációig, a mesterséges intelligenciától a programozható anyagokig, az űrlifttől a csillaghajókig szinte minden álmunk elérhető közelségbe került.

---

forrásnyelv: US angol
belső hivatkozások: Fredetick Steinmann az élő Isten

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://singularity2148.blog.hu/api/trackback/id/tr2411658962

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása