a gép az űrben, mint hal a vízben

Gyártási engedélyt kaptak a Caarborn autonóm bányászrobot kolónia szondák - 2118.05.24.

2017/01/31. - írta: lokkoL

http://zhenxiang.cn/24052118/1011

A kormányunk hatékony közbenjárására véget ért a több mint 20 éve tartó nemzetközi jogvita a Caarborn vállalat autonóm bányászrobot kolóniákra beadott szabadalmáról, és MI licensz igényéről.

A Nemzetközi bíróság kimondta, a szabadalom nem sérti az autonóm mesterséges intelligenciákat korlátozó ENSZ direktívákat.

A Caarborn bányászkolóniája az aszteroidán található anyagokból építi meg önmagát. Nem kell előre legyártva odaküldeni az összes gépet, elég csak egy kolónia szondát elindítani, ami a helyszínen legyártja az aszteroida tömegkitermelést végző bányászrobot flottát.

A Caarborn mérnökei már a fejlesztés kezdeti szakaszától figyelembe vették a gépek autonóm sokszorozódását tiltó szabályokat. Elképzelésük lényege, hogy a kolónia szonda a kitermelés helyszínén csak testet gyárt a bányász robotokhoz, azok agyát, az úgynevezett magokat, emberi felügyelet alatt gyártják, töltik fel programmal, és helyezik el a szonda rakterében még kibocsájtás előtt. Így egy kolónia autonóm módon csak annyi dolgozót tud üzembe állítani, amennyi magot eredetileg magával vitt. Ez biztosan nem sérti a autonóm sokszorozódást tiltó direktívát.

De akkor min ment a vita több mint 20 évig?

Az autonóm bányászrobot kolóniák engedélyezését az Egyesület Államok MI felügyelete a SpaceX vállalat nyomására támadta meg még 2092-ben, arra hivatkozva, hogy emberi jelenlét nélkül gyártott és üzembe állított autonóm robotokat nem állna módjukban közvetlen hatósági ellenőrzés alá vonni.

De az ügy háttérben inkább az állt, hogy az emberes űrutazásokhoz gyártott eszközökből meggazdagodó SpaceX-nek nem állt érdekében, hogy jelentősen csökkenjen a mélyűri bányászat emberi munkaerőigénye.

Ez az akadály a béketárgyalások végével elhárult, és a háború utáni újjáépítés sosem látott nyersanyagigénye is azt diktálta, hogy amilyen gyorsan lehet, kiadják az engedélyeket.

---

index.mars - Autonóm bányászrobot kolóniák fenyegetik a törékeny békét - 2118.05.24.

Az Nemzetközi Bíróság engedett Kína nyomásának, és gyártási engedélyt kaptak az autonóm mélyűri bányászrobot kolónia szondák. A Szabad Mars Kolóniák képviselete vétózni próbálta a döntést az újonnan alakult ENSZ Űrbiztonsági Tanácsnál, de a szervezet úgy találta, hogy ez a téma nem tartozik hatáskörébe.

Ha ez nem, akkor mi?

A Mars és a mélyűr nem wellness paradicsom. Ide dolgozni jöttek ki az emberek. Itt van bőven kihívás és munka. Akik itt odatette magát, olyan vagyonokra tehetett szert, amire a Föld szinte teljesen robotizált gazdaságban csak a felső 1% képes. De mi lesz, ha a gépek emberi felügyelet nélkül dolgozhatnak a mélyűrben?

Félő hogy a háborúból született új hatalmi egyensúly így nem lesz hosszú életű. A marsi szabad nemzet, az emberiség legbátrabb, legképzettebb válogatottja, de mi lesz ha megszűnik a Föld és a Mars kölcsönös függősége, mert a földi hatalmak az emberi űrkolóniák közreműködése nélkül is ki tudják majd aknázni a világűr kincseit?

Még mienk a legnagyobb űrflotta, nem szabadna hagynunk, hogy a földiek minket kikerülve és megelőzve gyarapodjanak az űr nyersanyagaiból. Ha az autonóm mélyűri robottechnológia alkalmazását jogi úton nem tudjuk megakadályozni, akkor a földi vállalatok bányászati jogait kell korlátoznunk, akár erővel is. Ha másban nem, ebben a témában már biztosan érintett lesz az Űrbiztonsági Tanács.

---

forrásnyelvek: mandarin | US angol
belső hivatkozások: ENSZ direktívák

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://singularity2148.blog.hu/api/trackback/id/tr1712170872

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása